Moje motto pozostaje niezmienne: ZADOWOLENIE Z SIEBIE SAMEGO JEST POŁOWĄ NASZEGO SZCZĘŚCIA...

wtorek, 10 marca 2015

BAPTIST DE PAPE - "Siła serca" - recenzja
Baptist de Pape – SIŁA SERCA
Odkrywanie prawdziwego celu w życiu - 

                            ***  Oto młody człowiek, po ukończeniu studiów prawniczych i z perspektywą podjęcia intratnego zatrudnienia, zaczyna zastanawiać się, czy to jest właśnie celem jego życia?… Paradoks. Dlaczego nie wcześniej? Czego życie oczekuje od niego? Co chowa dla niego w zanadrzu? 

Hmm, każdy z nas chciałby to wiedzieć… 

Rozjaśniony nagłym przypływem energii poczuł się powołany, aby zbadać moc serca, będąc przekonanym, że właśnie tego oczekuje od niego życie. Ponieważ wszystko co najważniejsze pochodzi od serca, które jest nie tylko anatomicznym organem pompującym krew w naszym organizmie.
Paptist de Pape wyruszył w drogę… Do zrealizowania swojego zamiaru, najpierw nakręcenia filmu, a następnie napisania wymienionego tytułu, zaprosił siedemnaście osób. O ich profesjach przeczytać można na końcu książki, oraz w Wikipedii. Ponieważ nie lubię, przed czytaniem jakiejkolwiek książki sprawdzać jej zakończenia, zaglądnęłam do Wikipedii.   
 • Isabel Allende ( chilijska pisarka – realizm magiczny ), Maya Angelou ( jedna z największych poetek-aktywistek na rzecz praw obywatelskich dla czarnoskórej ludności w USA), Michael Beckwith ( założyciel Międzynarodowego Centrum Duchowego Agape w Culver City w Kalifornii, kościoła nowej, amerykańskiej myśli ), Deepak Chopra (lekarz, pisarz i filozof, pochodzenia indyjskiego, autor między innymi książki "Kamasutra i siedem duchowych praw miłości według Deepaka Chopry"), Paulo Coelho ( brazylijski pisarz i poeta ), Joe Dispenza (amerykański biochemik, terapeuta - twórca potęgi świadomego myślenia i wiary w spontaniczną remisję), Linda Francis ( amerykańska pisarka),  Jane Goodall (brytyjska badaczka w dziedzinie prymatologii, etologii i antropologii. Przyczyniła się do poznania procesów społecznego uczenia się, myślenia, działania i kultury wśród dzikich szympansów) , John Gray (ameryk. terapeuta rodzinny, wykładowca oraz pisarz) , Rollin McCraty ( ameryk. psycholog, zajmujący się dociekaniami dotyczącymi energii serca, oddziaływaniem jego bioelektromagnetyzmu między ludźmi), Howard Martin (Howard od 2008 roku odegrał kluczową rolę w uruchomieniu Inicjatywy globalnej spójności -GCI, która oparta jest  na nauce, współpracy kreatywnych projektów, aby zjednoczyć serca, aby ułatwić zmiany w globalnej świadomości o niestabilności i niezgodzie równowagi dla współpracy i trwałego pokoju). 

I kilkoro pozostałych, których nazwiska i aforyzmy oraz fragmenty wypowiedzi cytowane są w książce. Jeśli po nią sięgniecie, łatwo będzie też ich poznać, a nawet ich barwne zdjęcia.

Swoją wiedzę o „siłe serca” Baptist de Pape − przekazuje w III częściach i wielu podrozdziałach. Przyznać muszę, że z odrobiną sceptycyzmu zabrałam się do czytania pierwszej części pt. DROGI PROWADZĄCE DO SERCA 
z podtytułem: Twoja wewnętrzna moc.

„Serce reaguje wcześniej niż mózg i wysyła do niego sygnały” – twierdzi Rollin McCraty.
Czy to serce pozwala nam odnaleźć się w świecie? Pozwala połączyć się nam z wyższą formą poznania? Zaprotestowałam w myśli. To mój mózg wysyła sygnały do serca! 

Zgodzę się jednak z Isabel Allende:

 „Inspiracja jest dla mnie sprawą zasadniczą. Najważniejsza jest kreatywność, którą odnaleźć mogę jedynie na drodze serca.”


Dla mnie - oczywiste! Każdy twórca, niezależnie od dziedziny nauki lub sztuki, którą uprawia czuje się zainspirowany. Słowo pisane, plama malarska, muzyczny akord… muszą  być zaakceptowane przez nasze serce, bo zrozumiałe jest, że procesowi tworzenia towarzyszy przeżywanie powstawania dzieła.
I tak, na 230 stronach, wśród wielu aforyzmów i dłuższych refleksji wypowiadanych przez współtwórców książki, zawierającej też ilustracje i zdjęcia, Baptist de Pape zastanawia się nad wieloma aspektami funkcjonowania serca.

Z podrozdziału: Serce i dusza – 

dowiadujemy się, że autor odwiedził Paulo Coelho, a rozmowa z pisarzem dostarczyła mu wielu wzruszeń. Wspominając o swoim przebudzeniu i pójściu za głosem wewnętrznym, Paulo Coelho powiedział:

„Droga od rozumu do serca może nie być krótka ani łatwa, ale doprowadzi nas do celu”

( A jednak! – mój przypisek J )

Tysiące lat temu, w różnych kulturach świata ludzie traktowali serce jako ośrodek inteligencji człowieka. Wierzono, że serce ma zdolność podejmowania decyzji… To stamtąd z pewnością wzięły się pojęcia: serce zimne, serce okrutne i okres morderstw w historii starożytnej Europy.  

Jako przykład drogi do serca niech posłuży jeszcze jeden podrozdział: Otworzyć się na mądrość serca

W jaki sposób? Zalecone jest milczenie, cisza i medytacja. Wiele innych wskazówek przeczytajcie i zastosujcie, jeśli Was interesuje ten sposób wyciszenia. Podobnie jak w ćwiczeniach jogi.Czy moje serce napędzane jest niewidzialną energią – wszechświata? Podobno powstaje ona poza ciałem, napędza bicie serca i pobudza wszystkie moje funkcje życiowe… Też interesujące, prawda? 

I jeszcze jeden cytat, który z pewnością spodoba się niektórym z nas:

 „Jeśli nie wiesz, co masz robić, nie rób nic. Nie wypełniaj swojego czasu banalnymi sprawami. Po prostu nie rób nic. Posiedź. Nie rób nic, a może będziesz zdolny usłyszeć głos swojego serca.” Maya Angelou.

Posiedziałam, poczekałam, ale nie usłyszałam głosu mojego serca, oprócz cichego mruczenia mojego kota, Odezwał się za to głos sumienia: dokończ pisać nareszcie te recenzję, obiecałaś… 

Jestem w wieku, w którym kobieta sporo już o życiu wie, niektóre teorie, aforyzmy lub ćwiczenia oddechowo -  rozluźniające,  jako odpowiedź na pytania, jakie stawia nam serce i życie, są mi znane. Polecany kontakt z naturą, słuchanie śpiewu ptaków, zabawy ze zwierzętami - wszystko to, oprócz codziennych zajęć, czemu musimy przecież czas poświęcić − dodatkowo wyzwoli w nas pozytywne uczucia serdeczności. Wielu z nas już o tym wie, a jednak uczymy się na nowo, przypominamy sobie znane prawdy życiowe.

Do podrozdziału: Moce wewnętrzne – dołączam tutaj prywatne polecenie ode mnie – psychiczna penetracja własnego ciała. 
Analizę emocji, jakie ujawniają się nam w fizyczny sposób… To znaczy? Co wpływa na nas szczególnie pozytywnie? Z jakimi osobami kontakt przynosi nam radość? Czy rozmowa z nimi sprawia, że czujemy się znów napełnieni optymizmem? A może niektórzy działają negatywnie na naszą psychikę i powodują poczucie dyskomfortu? Wnioski nasuwają się same… 
  
 Dwa przedostatnie rozdziały książki, to jak przysłowiowe wisienki na torcie.

Miłość i związek oraz  Przebaczenie.


„Przebaczenie jest czymś bardzo osobistym; rodzi się w tobie w obszarze miłości i uładzenia z sobą samym. Uważam, że jest sprawą tak intymną, tak głęboką, że nie można go nikomu narzucić. Nie da się przebaczać rozumowo; tutaj w grę wchodzi serce. Gdy pogodzisz się z własnym sercem, przebaczysz wszystko”. Isabel Allende
            

Znane jest powszechnie powiedzenie: nic nie dzieje się bez przyczyny, każde zdarzenie ma swój sens, jak i spotkanie drugiego człowieka na swojej drodze.

Otrzymałam do zrecenzowania książkę, która jest inna… Niełatwa, skłaniająca do przemyśleń i medytacji. Jej zadaniem jest pomoc czytelnikowi w odkrywaniu prawdziwego celu w życiu i otwarciu serca dla drugiego człowieka. Powodzenia! 
Anna Strzelec


 
15 komentarzy:

 1. "Nie da się przebaczyć rozumowo; tutaj w grę wchodzi serce.Gdy pogodzisz sie z własnym sercem,przebaczysz wszystko".Czasem b.trudno to zrealizować....Nie zawsze się udaje...Można nawet przebaczyć,alebywa,że nie da się zapomnieć...
  Danka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Potwierdzam! Spróbować wyrzucić z serca żal, nie "dołować" własnej psychiki, nie dotykać blizn, ale czy zapomnieć? Niestety - nie uda się...

   Usuń
 2. Haniu! bardzo to wnikliwa recenzja; zachęca do zainteresowania się tą, w końcu niełatwą literaturą. Nigdy dość każdemu sięgać po kierunkowskazy - jak żyć?.. w zgodzie ze swoim sercem, ze swoim rozumem? sumieniem.. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ewuniu, literatura niełatwa - przyznałam rację, ale życiowych drogowskazów nigdy nie za wiele :) Również serdecznie! :)

   Usuń
 3. Serce jest odpowiedzialne za wszystko nigdy w to nie wątpiłam i zawsze kierowałam się w życiu jego głosem, choćby rozum podpowiadał zupełnie inaczej. Chętnie zapoznam się z tą książką zwłaszcza po tak ciekawej recenzji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję :) W niektórych sytuacjach trzeba serce jednak trzymać na uwięzi, aby później nie bolało... Można też poprosić na pomoc własną intuicję? Albo prawdziwe intencje nami kierujące? Temat jak rzeka...

   Usuń
 4. Pewne treści zawarte w książce moze są oczywiste, ale przecież na co dzień mało czasu poswiecamy na takie przemyślenia (przynajmniej ja). Zabiegani, spóźnieni, zestresowani odrzucamy myśl o tym, żeby zatrzymać się na chwilę i wsłuchać w swój wewnętrzny głos (ale nie na zawołanie). Ta ksiażka o tym przypomina. Pewnych rzeczy trzeba sie uczyć wciąż od nowa ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jane eyre - podczas czytania też mi się tak wydawało: wszystko oczywiste, wiem... zgadzam się lub nie..., a jednak warto, choć przez chwilę ocenić, może zresetować swoje postępowanie, pokłócić się z samą sobą, ożywić sumienie serca... :)

   Usuń
 5. Złote myśli, prawdy życiowe są cenne i przydatne dla każdego, skłaniają bowiem do przemyśleń, obiektywnego spojrzenia na siebie, często dokonania oceny własnego postepowania i odpowiedzenia sobie na pytanie: Co przeważa w naszym życiu - serce czy rozum? Buziaki od Mary

  OdpowiedzUsuń
 6. Byłoby chwalebne i wspaniałe, gdyby udało się nam w życiu te dwa aspekty ze sobą pogodzić, prawda?
  Serdeczności dla Was wszystkich!

  OdpowiedzUsuń
 7. „Inspiracja jest dla mnie sprawą zasadniczą. Najważniejsza jest kreatywność, którą odnaleźć mogę jedynie na drodze serca.”
  to mój ulubiony cytat z tej ksiązki :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Anonimowy :) Dziękuję! Mój też!
  PS. Anonimowych Czytelników proszę przy komentarzu zamieścić chociaż swoje imię. Będzie mi bardzo miło.

  OdpowiedzUsuń
 9. Fajna książka, która motywuje, podnosi na duchu i inspiruje do przemyśleń o swoim życiu a przede wszystkim o świadomości swoich wyborów. Warto jest jednak słuchać swoich emocji a nie innych ludzi. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Marika Krasucka - przyznaję rację! Zawsze własnych, emocji i przemyśleń! Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

DYSTRYBUCJA:

Moje książki można zamawiać mailowo pod adresem:
strzelec-anna@wp.pl

oraz: www.e-bookowo.pl - wersje ebooka i papierowe.

Łączna liczba wyświetleń

Popularne posty


Popularne posty

Popularne posty