Moje motto pozostaje niezmienne: ZADOWOLENIE Z SIEBIE SAMEGO JEST POŁOWĄ NASZEGO SZCZĘŚCIA...

piątek, 21 grudnia 2012

Jrenejka...


"Dzień bez żeglugi obłoków
jest dniem bardzo samotnym
Jak samotna jest radość
niedopełniona dotykiem"


Irena Zielińska
 
 
 

Przyznać muszę, że z niejaką obawą zabieram się do pisania tego postu i czekałam z nim do czasu przedświątecznego, aby sprawić Irenejce przyjemność, taki mały prezent, choć wiem, że moją twórczością do pięt Jej nie dorastam.

Przyjmij więc proszę droga Irenko tych kilka zdań świadczących o moim szacunku dla Twojej twórczości.

Program: OBRAZY- SŁOWA - DŻWIĘKI pt. "IRENEJKA" odbył się na początku tego miesiąca w Miejskim Centrum Kultury w Gorzowie Wlkp.

Wystąpiłaś w nim Ty, Irena Zielińska - poetka mieszkająca w Międzyrzeczu i Łukasz Reks, utalentowany muzycznie młody człowiek, który dostarczył Twojemu występowi dodatkowej oprawy, śpiewając na początku tego wzruszającego spotkania: "Są na tym świecie rzeczy" Stanisława Sojki.

Twój wiersz, którym rozpoczęłaś swój występ w dramatycznej wspaniałej interpretacji: " Uważnie się przyglądam światu" wywołał we mnie dreszcz emocji... Ty widzisz tak wiele, podczas gdy inni ślepotą serca są ukarani A potem recytowałaś następne, jak opowieść o codzienności... Twój wiersz: "Nie pytaj komu bije dzwon" sprawił, że słuchaczom popłynęły łzy...

Łukasz pięknie zaśpiewał: " Miła" piosenkę Karela Kryla i dalej słuchaliśmy Twoich wierszy, które tylko Ty potrafisz tak wspaniale interpretować. 

 

Wiesz, który Twój wiersz bardzo lubię? Znam niestety tylko jego fragment:

"Tak się dzieje we mnie czas,                                                    
że wciąż czekam na uderzenie liścia
otwierającego serce,
czekam na słowo,
w którym wzbiera się czułe słońce, barwne gwiazdy,
nawet ciemne marzenia
Wciąż mnie chroni Prawo Płomienia,
w którym płoną wszystkie Baśnie
i sny Matki
Oczekuję wciąż na Prawo Istnienia".

***

     I znów na zakończenie Konstanty Ildefons Gałczyński i jego " Liryka" w wykonaniu Łukasza Reksa.

Oczywiście słuchaliśmy jeszcze więcej Twoich wierszy w aktorskim, tak muszę napisać aktorskim wykonaniu, bo to nie była zwyczajna interpretacja, ale wspaniały monodram, którego byłaś autorką.

Irenejko - jeszcze raz bardzo Ci dziękuję za wzruszenie i przeżycia, jakich dostarczyłaś mnie i pozostałym słuchaczom.       

 

 Czytelników zaglądających na mój blog odsyłam do wiadomości dotyczących poetki Ireny Zielińskiej umieszczonych na stronie http://www.biblioteka-miedzyrzecz.pl/aktualnoci/356-qzasuony-dla-kultury-polskiejq-dla-pani-ireny-zieliskiej.html gdzie czytamy, że:

w dniu 24 maja 2012 r., pani Irena Zielińska otrzymała z rąk Burmistrza Międzyrzecza odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Jest ona przyznawana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury. Przyznanie Odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej” pani Irenie Zielińskiej to godne zauważenie dorobku najwybitniejszej poetki międzyrzeckiej, to także nobilitacja lubuskiego środowiska pisarskiego oraz wyróżnienie Gorzowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich.

 

oraz na facebooku http://www.facebook.com/#!/profile.php?id=100002321160032

 

gdzie oprócz wnikliwego kalendarium jej twórczości, przeczytamy, że: cyt.

 

"Irena Zielińska pisze również teksty do piosenek. Muzykę do tych tekstów tworzy znany w kraju kompozytor Pan Andrzej Zarycki, który współpracuje z Piwnicą pod Baranami i stworzył muzykę do utworów, które ongiś śpiewała Ewa Demarczyk. Wykonawczynią piosenek do których teksty napisała Irena Zielińska jest znana mezzosopranistka Pani Anna Maria Adamiak, koncertująca w kraju i zagranicą. 

 

Kochana Irenko! W tym przedświątecznym, Bożonarodzeniowym czasie życzę Ci zdrowia oraz wielu błogosławionych natchnień do dalszego tworzenia i osiągania dalszych, literackich sukcesów!

Przytulam całym sercem...

                                             Hania Strzelec 

 

 

 
 
 
 
 

3 komentarze:

  1. Piękne...;-) i żałuję, ze mnie tam nie było!!!

    OdpowiedzUsuń
  2. Miłych, radosnych, pełnych ciepła i miłości Świąt Bożego Narodzenia dla Ciebie i bliskich :)
    Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń

DYSTRYBUCJA:

Moje książki można zamawiać mailowo pod adresem:
strzelec-anna@wp.pl

oraz: www.e-bookowo.pl - wersje ebooka i papierowe.

Łączna liczba wyświetleń

Popularne posty


Popularne posty

Popularne posty